Python Dersleri #2 PyCharm, İnput ve Veri Tipleri


Python IDE PyCharm Kurulumu ve Hakkında Bilgiler

PyCharm, JetBrains tarafından geliştirilmeye başlanılan Python IDE’sidir. Kod yazarken bir editöre sahip olmak hem okunabilirlik açısından hemde yazarken daha düzgün ve stabil yazılması açısından büyük bir kolaylık sağlıyor. Bu yüzden dersleri daha kolay anlamanız ve editörün  kendi içinde bulunan özelliklerinden faydalanmanız için derslerimize PyCharm Community Edition ile devam edicez. Ücretsizdir açık kaynak kodludur. Buraya tıklayarak JetBrains’in orijinal sitesinden indirmeye başlayabilirsiniz. Kurulumu oldukça basittir. 

Not: Kurulum için bilgisayarınızda Python sürümlerinden birinin kurulu olması gerekmektedir.

pycharm_1280x800-624x390 (1)

*Öğrenci iseniz lise-üniversite ve üstü. JetBrains programlarının premium modlarını ücretsiz olarak edinebilirsiniz. Konuyla ilgili detaylı açıklamayı okumak için tıklayınız.

İnput Kullanarak Kullanıcı İle Etkileşimi

PyCharm kurulumu bittikten sonra editörümüzü açıyoruz. Yeni bir belge oluştur sayfası bizleri karşılıyor. Yeni belgemizi oluşturup içine python(py) uzantılı dosyamızı oluşturuyoruz ve karşımıza kod satırları geliyor. Önceki derste öğrendiğimiz print fonksiyonunu yazıp Run sekmesinden programımızı çalıştırıyoruz. Herhangi bir sorun yoksa adımları uygulamaya devam edebiliriz.

Şimdi basit bir kullanıcı girişi sağlayalım bu bir isim olabilir. Öncelikle bir değişken başlatalım isim adında ardından input fonksiyonunu değişkene atayalım.

 

Bu şekilde isim değişkenine input fonksiyonumuzu çağırmış olduk. İnput fonksiyonu içine aynı print fonksiyonunda olduğu gibi tırnaklar kullanarak alacağımız verinin bilgisini verebiliriz. İsim isteyeceğimiz için ben “Lütfen isminizi giriniz” kullandım siz farklı bir şey kullanabilirsiniz.

Şimdi biz kullanıcıdan bir veri alabiliyoruz bir de bunu ekrana yansıtalım bunu yine print fonksiyonunu çağırarak gerçekleştireceğiz.

Fark ettiyseniz bu sefer tırnakları kullanmadık çünkü belirli bir veriyi ekrana yansıtmıyoruz kullanıcıdan gelen veriyi yansıttığımız için değişkenin ismini yazmak zorundayız. Run sekmesinden çalıştırdığımız zaman bir veri isteyecektir veriyi girdikten sonra yazdıracaktır. İşte görseli

Python ders input kodportali (1)

Çıktınızı daha da şenlendirmek için tırnaklara ihtiyacınız var. Eğer isimden önce bir yazı yazmak istiyorsanız yazıyı tırnaklar içine alıp virgül ile değişken isminden ayırabilirsiniz. 

Veri Tipleri 1. String

Az önce input ile kullanıcıdan veri almayı görmüştük bu veri içinde rakam bulundurmayan düz bir yazı ise String tiplidir. Python’da bunu type komutu ile şöyle öğrenebiliriz.

Bu şekilde yazılan her yazının tipini size verecektir. İnput komutu sade hali ile String döndürür fakat biz bir sayı veya rakam sorduğumuzda ise String yani yazı döndüreceği için istediğimiz veriyi elde edemeyiz bunu ise İnteger veri tipi ile çözebiliriz.

Veri Tipleri 2. İnteger

İnteger, tam sayı değerleridir (4,6,15 vb.) ondalık veya kesirli sayılarla kullanılamaz. Eğer input fonksiyonunda integer verisi almak istiyorsak int komutunu input fonksiyonuna vermemiz gerekir.

Bu şekilde input fonksiyonuna integer değer istedik ve çalıştırdığımız zaman bizden bir sayı değeri isteyecektir. Bununla ilgili basit bir matematik hesabı yaptıralım. Fonksiyona gelen veriyi 5 ile toplasın. Bunu Python dilinde çok basit bir şekilde yapabiliriz.

←Ders1 Print Fonksiyonu               Ders3 Matematik ve Float→

Bu şekilde aldığımız integer değerini 5 ile toplayabiliriz bir sonraki bölümde diğer veri tiplerini ve matematik işlemlerini gösterip ufak bir ödev ile karşınızda olacağım takip etmeye devam edin. Kodportali.com Ekibi

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Sizin Tepkiniz Nedir?

süper süper
0
süper
bilgilendirici bilgilendirici
0
bilgilendirici
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
beğendim beğendim
0
beğendim
Düşündürücü Düşündürücü
1
Düşündürücü
Anıl Mısırlıoğlu
Yazılım Mühendisi

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı