PHP Dersleri #35 – OOP, Yapıcı ve Yıkıcılar


Herkese merhaba arkadaşlar, kodportali.com PHP derslerine kaldığı yerden tüm hızıyla OOP, Yapıcı ve Yıkıcılar ile devam ediyoruz.

PHP ‘de Yapıcı ve Yıkıcılar (Bunlarda Neyin Nesi?)

Yapıcı ve yıkıcılar yani ‘constructor‘ ve ‘destructor‘ bir sınıf oluşturacağımız ve sınıfı yok ediceğimiz zaman çalışacak kısımdır. Eğer sınıf içine yapıcı veya yıkıcı method kurduysanız sınıf yeniden oluştuğunda ve yok olduğunda varsa eğer kesinlike çalışacaktır. Aynı zamanda yeni bir sınıf oluştururken ona belli değerler göndermemizi sağlar. Bu sayede sınıf oluşmadan önce içine belli veriler koyabiliriz.

 

Hadi Başlayalım

Yapıcı ve Yıkıcılara hemen hızlı bir giriş yapalım.

PHP ‘de Yapıcılar (Kurucular)

Bir sınıf içine yapıcı oluşturmak için sınıfın adını fonksiyon şeklinde yazabilirsiniz veya sabit sihirli ‘__construct‘ fonksiyonunu ekleyebilirsiniz. Eğer ilk dediğimi yaparsanız PHP size ‘declare warning‘ verir, yani bu yöntem kaldırıldı der. Onun için ikinci yöntemi yapmak daha sağlıklı, zaten ilk yöntemi yapan kalmadı.

Yöntem – 1

Bu yöntem kaldırılmış olsada böyle kısa bir örneğini vermek istedim, en azından eskiden böyleymiş diye bilinsin.


Yöntem – 2

Gelelim asıl yaygın kullanıma. Öncelikle ‘User‘ adında yeni bir sınıf oluşturduk ve ardından yapıcı methodumuz olan ‘__construct‘ methodunu sınıfımızın içine ekledik. Methodun içindede ‘name‘ property ‘sine değer atadık. Ardından alt tarafta ‘new User()‘ yaptık, işte tam orada ‘__consturct‘ yapımız çalışıcak ve property ‘e değer atıyacak, tam arkasındanda kendi oluşturduğumuz ‘getName()‘ fonksiyonu ile ismi çektik ve direk ekrana yazdırdık. Dikkat etmeniz gereken minik noktalardan biride diğer kodlarımızda ‘new SınıfAdı()‘ yapıyorduk yani parantez açıp kapatıyorduk fakat ‘__construct’ yapısında bizden parametre girilmemiz istenmediyse bunu yapmamıza gerek kalmıyor. Kodumuzu çalıştırdığımız zaman ekranda ‘Kod Portalı‘ yazıcaktır. Peki biz önceden parametre/değer atıyarak nasıl kullanırız?

Buradaki örneğimizde ise ‘__construct‘ yapımızın içinde parametre belirttik. Bu sayede yeni bir sınıf oluşturulurken bize orda belirtilen parametreleri göndermeleri gerekecek aksi taktirde PHP hata vericektir. ‘__construct‘ yapısı altında girilen parametreleri, property ‘lere atadık. Parametreleri ‘new SınıfAdı(…parametreler)‘ şeklinde yazıyoruz. Bu sayede parametre gönderebiliyoruz. Kodumuzu çalıştırdığımız zaman ekranda ‘İsim: Kod Portalı, Yaş: 25‘ yazıcaktır.


PHP ‘de Yıkıcılar

Yıkıcılar ise oluşturduğumuz sınıfı yok ettiğimiz zaman çalışırlar. Yıkıcı method içinde ‘__destruct‘ kullacağız.

Gördüğünüz üzere ‘__destruct‘ yapısı içine PHP çekirdeğinde ön tanımlı ‘__CLASS__‘ sabitini kullanıp yani o sınıfın adını alıp bu sınıfın yok edildiğini ekrana yazdırdık. Burada unset() fonksiyonu ile sınıfı yok ettik fakat unutmamanız gereken nokta şudur eğer program sonlandırılırsa veya betiğin sonuna gelip kod sonlanırsa sınıflar yine yok edileceğinden dolayı ‘__destruct‘ yapısı çalışıcaktır. Örnek veriyorum program bir sunucu yazılımı ise ve kapanmadan saatlerce, günlerce çalışmaya dayalı ise program kapanmıyacağından sınıf yok etmek istediğiniz zaman ‘unset()‘ fonksiyonunu kullanmanız gerekir.

 

Evet bu dersimizin de burada sonuna geldik. Herhangi bir sorunuz olursa yorumlarda sorabilirsiniz.

Sitemizdeki tüm PHP dersleri için buraya tıklayabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Sizin Tepkiniz Nedir?

süper süper
0
süper
bilgilendirici bilgilendirici
0
bilgilendirici
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
beğendim beğendim
0
beğendim
Düşündürücü Düşündürücü
0
Düşündürücü
Anıl Mısırlıoğlu
Yazılım Mühendisi

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı