PHP Dersleri #34 – OOP, Properties (Özellikler)


Herkese merhaba arkadaşlar, kodportali.com PHP derslerine kaldığı yerden tüm hızıyla OOP, Properties (Özellikler) ile devam ediyoruz.

PHP ‘de Properties (Özellikler) Nedir?

Properties değişkenler gibidir. Bir sınıf (class) içinde veri tutmamızı sağlar. Yine fonksiyonlar gibi görünürlüğü bulunur yani ‘private‘, ‘public‘ veya ‘protected‘ anahtar kelimeleri ile kullanılır. Sınıf içerisinde yine ‘$this‘ değişkeni ile çağrılır.


Properties Oluşturma

Hemen bir örnek ile hızlıca başlayalım.

Yukarıdaki sınıfımızda ‘public $name‘ yapısı bir property ‘dir. Kullanım şekli görünürlüğü, değişkendir. Eğer bir default değer atamak istiyorsak ‘=‘ koyup karşısına değerini yazmamız gereklidir. Yukarısına yazdığımız PHPDocs satırlarını yazmak zorunda değilsiniz fakat PHPStorm gibi profosyonel IDE ‘ler ile kod yazıyorsanız yapay zeka ona göre hassasiyet alır ve ona göre kontrol eder. Sınıf içinde property çağırırken ‘$this‘ ardından Nesne İşleci (->) ve property olarak belirttiğimiz değişkenin adını yazıyoruz. Unutmayın değişkenin adını yazarken ‘$’ işareti koymuyoruz direk adını yazıyoruz. Eğer property çağırıp ‘=’ koymaz ise ‘GET‘ yapmış oluyoruz yani o an olan değerini alıyoruz. Eğer çağırıp  ‘=’ koyup karşısına değerini yazar isek ‘SET‘ etmiş oluyoruz. Yani ona yeni değer atıyoruz. Örneğimizdede gördüğünüz gibi ‘age‘ private özelliğine sahip olduğu için fonksiyon oluşturup sınıf içinde değer atadık, ‘name‘ public değerine sahip olduğuna için dışarıdan değer atamayı tercih ettik. Daha sonra çağırıp ekrana yazdırdık. Unutmayın property ‘lere PHP ‘de bulunan tüm veri tiplerini (array, string, int, boolean, object, resource gibi) koyabilirsiniz.

 

NOT: PHP 7.4 ile (Ekim-Aralık 2019 arasında çıkması bekleniyor) property ‘lerde veri tipi özelliği geliyor. Yani eğer PHP 7.4 kullanıyorsanız ‘public string $name’ şeklinde kullanabilirsiniz. Bu sayede PHPDocs’da koymanız gerekmez.


Property Varlığını Kontrol Etmek

Eğer bir sınıfta bu isimde bir property var mı yok mu diye kontrol etmek istiyorsanız yapmanız gereken çok basit. Tek yapmamız gereken ‘roperty_exists()‘ fonksiyonunu kullanmak. Hadi hemen örneğe geçelim.

property_exists() fonksiyonunun ilk parametresine ya string biçimde property ‘i arıyacağımız sınıfın adını veya object olarak sınıfı giriyoruz, ikinci parametreye ise kontrol etmek istediğiniz property ‘nin adını yazıyoruz. Eğer aradığınız property o class içinde var ise ‘true‘ yok ise ‘false‘ döndürür.

 

Evet bu dersimizinde burada sonuna geldik. Herhangi bir sorunuz olursa yorumlarda sorabilirsiniz.

Sitemizdeki tüm PHP dersleri için buraya tıklayabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Sizin Tepkiniz Nedir?

süper süper
0
süper
bilgilendirici bilgilendirici
0
bilgilendirici
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
beğendim beğendim
0
beğendim
Düşündürücü Düşündürücü
0
Düşündürücü
Anıl Mısırlıoğlu
Yazılım Mühendisi

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı