PHP Dersleri #17 – Fonksiyonlar ve Uygulamaları


kodportali.comPHP derslerine kaldığı yerden tüm hızıyla yerleşik sabitler ile devam ediyoruz.

PHP ‘de Fonksiyonlar

Fonksiyonlar size bir yerden tanıdık gelebilir. Tabiki matematikden tanıdık gelicektir. Ama korkmayın bu fonksiyonları kullanmak, matematikdeki kadar zor değil. Fonksiyonlar programlama açısından çok önemlidir. PHP ‘nin kendi ön tanımlı fonksiyonları dışında kendimizde fonksiyon tanımlayabilir veya anonim fonksiyon oluşturabiliriz. Bu fonksiyonlar tekrar tekrar her yerde kullanılabilir. Tıpkı PHP ‘nin kendi ön tanımlı sabit fonksiyonlarına parametre eklendiği gibi biz de fonksiyonlarımıza parametre ekleyebiliriz, parametreye geçerli bir değer verebiliriz.

Fonksiyonlarla Uygulamalar

Basit Fonksiyonlar Yazılım

Öncelikle basit fonksiyonlar yazmak ile baişlayalım.

Yukarıdaki örneğimizde hello_world() adında bir fonksiyon yarattık ve return type olarak string gönderilsin dedik. Unutmayın bu eğitim PHP 7.0 ve üstü sürümler için olduğu için return type belirtiyorum tüm fonksiyonlarda eğer PHP 7.0 altı bir proje üzerinde çalışıyorsanız bu özelliği desteklemez ve hata verir. Ayrıca return type belirtmek zorunda değilsinizdir fakat IDE gibi profosyonel araçlar ile kod analizi, entegrasyonu gibi işlemler yapıldığı için veri giriş çıkışı açısından önemlidir. Kodumuz çalıştığı zaman ekranda ‘Merhaba dünya!‘ yazacaktır. Çünkü fonksiyonu yaratıp direk çektik ve ekrana yazdırdık.

Yukarıdaki örneğimizde ise return type ‘ı void olarak belirttik yani herhangi bir çıktı olmayacak. Direk fonksiyon içinde yapılacak işlemler. for döngümüz ile sayı döndürdük ve ekrana yazdırdık. Alttada fonksiyonumuzu çekip kullandık. Unutmayın eğer fonksiyonu çekip kullanmazsanız fonksiyon çalışmaz. Yani eğer en alta counter() yazıp çekmeseydik ekrana çıktıyı yazdırmayacaktı. Kodumuzu çalıştırdığımız zaman çıktımız alttaki gibi olacaktır.

Gördüğünüz gibi doğru şekilde ekrana yazdırdı.

Fonksiyonlara Parametre Ekleme

Fonksiyonlara parametre ekleyerek çok daha farklı şekilde kullanabilirsiniz.

Yukarıdaki örneğimizde sum() adında bir fonksiyon yarattık ve return type olarak int belirttik. Yani bir toplama fonksiyonu oluşturduk. Sonra içine girilmesi gereken zorunlu iki parametre belirttik ve onların veri tiplerinide int olarak belirttik. Sonra return ifadesi ile toplayıp sonucu yolladık. En alttada fonksiyonu çağırıp ekrana yazdırdık. Kodumuzu çalıştırdığımız zaman ekranda 6 yazacaktır. Yani 4 ile 2 ‘nin toplamını.

Yukarıdaki örneğimizde example() adında bir fonksiyon yarattık. Sonra altta for döngüsü yaratıp içinde fonksiyonu çekdik. Kodumuzu çalıştırdığımız zaman ekrandaki çıktımız aşağıdaki gibi olacaktır.

Fonksiyon Parametlerine Varsayılan Değer Verme

Parametrelerimize istersek varsayılan değer atayabiliriz. Bu değerler sayesinde biz o parametreye değer eklemeden direk varsayılan değeri geçerli olur.

Yukarıdaki örneğimizde hello() adında bir fonksiyon oluşturduk ve varsayılan değerini ‘kodportali‘ olarak atadık. Sonra fonksiyonumuzu çağırdık ama parametresini girmedik. Şunuda unutmayın eğer parametre girmezseniz varsayılan değer geçerli olur eğer bir parametre girerseniz girdiğiniz parametre geçerli olur. Kodumuz çalıştığı zaman ekranda ‘Hoşgeldin kodportali‘ yazacaktır.

Fonksiyonlarda ‘global’ İfadesi Kullanımı

global anahtar sözcüğü ile fonksiyon içinde belirtilmemiş bir değişkeni dışardan çekebilir ve kullanabilirsiniz.

Yukarıdaki örneğimizde bir değişken belirttik ve fonksiyonumuzun içinde global ifadesi ile kullanılabilir hale getirdik. Eğer global ifadesi olmasaydı kodumuz hata verirdi. Fakat olduğu için değişkenin değerini rahatça çekip ekrana yazdırdık. Kodumuzu çalıştırdığımız zaman ekranda ‘kodportali.com‘ yazacaktır.

Anonim Fonksiyonlar

Anonim fonksiyonlar normal fonksiyonlar gibidir ama belirli bir adları yokdur. Bir parametreye koyulabilir, bir fonksiyona atanabilirler.

$sayName değişkenine atadığımız fonksiyonu aşağıda echo ile yazdırdık. Birinci parametreye isim yazdık. Kodumuzu çalıştırdığımız zaman ekranda ‘Benim adım Ali‘ yazacaktır. Fark ettiğiniz gibi anonim fonksiyon olduğu için herhangi bir isim koymadık fonksiyonumuza.

Fonksiyonlarda Referans İle Değer Atama

Referans ile atama değişkenimizi bir yerde değiştirdiğimiz zaman heryerde değişmesidir. Yani biz değişkenin değerini bir yerde değişirsek her yerde değişir. Referanslı olarak değer atamak için değişkenin başına ‘&‘ ifadesi konulur.

Yukarıdaki örnektede gördüğünüz gibi bir toplama fonksiyonu yarattık ve $number değişkini referanslı olarak ayarladık. Sonra eşittir ile her yerdeki değerini değişdik. Aşağıda $num değişkenine 25 atayıp sum fonksiyonunu çalıştırdık ve sonra yazdırdık, herhangi bir return type olmadan $num değişkinine 5 ekledik. Bu referanslı atama sayesinde oldu. Evet bu dersimizinde burada sonuna geldik. Herhangi bir sorunuz olursa yorumlarda sorabilirsiniz.

Sitemizdeki tüm PHP dersleri için buraya tıklayabilirsiniz.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Sizin Tepkiniz Nedir?

süper süper
2
süper
bilgilendirici bilgilendirici
4
bilgilendirici
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
beğendim beğendim
0
beğendim
Düşündürücü Düşündürücü
0
Düşündürücü
Anıl Mısırlıoğlu
Yazılım Mühendisi

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı