PHP İle İşlemcinin Kaç Çekirdek Olduğunu Nasıl Bulabilirsiniz?


Kod İle İşlemcinizin Çekirdek Sayısını Ölçün!

PHP ile bir çok şey yapabilirsiniz. Bunlardan biride PHP ‘nin çalıştığı makinenin kaç çekirdeğe sahip olduğunu öğrenmektir. Bildiğiniz üzere PHP hemen hemen tüm platformlarda çalışabilen, yorumlanabilir bir programlama dilidir. Önemli olan işlemci sayısını nerede bulacağımız ve çekiceğimizdir. Bu yazımızda size Android, Windows, Linux veya Mac üzerinde çalışan PHP ‘nin, çalıştığı makinenin işlemcisinin kaç çekirdeğe sahip olduğunu gösteren bir fonksiyon göstereceğiz.


Peki Bunu Nasıl Yapacağız?

İşde fonksiyonumuz.


İşte Fonksiyondaki Mantık

Yukarıdaki kodumuzun çalışma mantığını yorumlamamız gerekirse basitçe şöyle açıklayalım. Öncelikle $processorCount diye static bir değişken belirttik. Bunun sebebi her seferinde tek tek ölçmesin diyedir. static değişkenler her zaman aynı değerde tutulur sıfırlanmaz. Bunun sayesinde sadece fonksiyon ilk çalıştığında ölçüm yapacaktır bir daha PHP yeniden başlatılana kadar işlem yapmayacaktır. Zaten siz PHP çalışırken işlemci değişemezsiniz  mantıken.  Ondan sonra if içinde eğer static değişkenimiz  eğer 1’den büyük veya eşit ise ve fonksiyon değerimizdeki $reCalculate değişkenimiz true değil ise tekrar ölçmeden çekirdek sayısını gönderiyor eğer bu ikisinden biri false dönüyor ise switch devreye giriyor ve PHP_OS_FAMILY sabitimiz ile  çalıştığı işletim sistemini döndürüyoruz.

Windows

Windows ‘da işlemci sayısı ortam değişkeni olarak önceden belirleniyor. PHP ise sadece çekip string gelen veriyi integer değere çeviriyor yukarıdaki kodda.

Mac

Mac’da yine kendi komutları ile alıp integer’a çeviriyor.

Android ve Linux

Gel gelelim Linux ve Android ‘de çalışana. Bu kısmı biraz karışık olabilir ama düşündüğünüz kadar değil if içinde işlemci bilgilerinin tutulduğu klasör var mı yok mu diye kontrol ediyor eğer varsa foreach ile dosyaların içeriğini döndürüp preg_match ile işlemci bilgisini kontrol ediyor, bu Linux için aslında. elseif kısmında ise genelde Android için olan kısım yine benzer işlemler yapılıyor.  Sonucunda ise işlemci çekirdek sayısını döndürüyor.


Sonuç

Gördüğünüz üzere oldukça kolay.  Ben kendi bilgisayarımda çalıştırdığım da çıkan sonuç:

Kod testi.
Kod testi.

Evet gördüğünüz gibi doğru sonuç veriyor. PHP ile sadece işlemcinin çekirdek sayısı değil, işlemci marka, modelini, ram ‘inizi, boş hafızanızı, dolu hafızanızı ve bir çok şeyi ölçebilirsiniz.  Bu makalemizde sizlere PHP ile çekirdek sayısı ölçmek için bir fonksiyon yazdık, eğer bu makalemizi beğendiyseniz diğer içeriklerimizede göz atmak isteyebilirsiniz.

[Toplam:2    Ortalama:5/5]

Sizin Tepkiniz Nedir?

süper süper
2
süper
bilgilendirici bilgilendirici
1
bilgilendirici
beğenmedim beğenmedim
2
beğenmedim
beğendim beğendim
7
beğendim
Düşündürücü Düşündürücü
0
Düşündürücü
Anıl Mısırlıoğlu
Yazılım Mühendisi

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı