PHP Dersleri #9 – if / else / elseif ve Tenory Kullanımı


kodportali.com, PHP derslerine kaldığı yerden tüm hızıyla if / else / elseif ve Tenory ile devam ediyoruz.

Öncelikle Nedir Bunlar?

Bu gördüğünüz if / else / elseif yapıları koşul ifadeleridir. Bir koşul belirtirken kullanırız. Mesela 5 sayısı 7 sayısından büyük mü gibi karşılaştırmalarda bu yapıları kullanırız. Bir önceki derslerimizde öğrendiğimiz mantıksal ve karşılaştırma operatörleri burada çok işimize yarayacaktır. Aslında bakarsanız programlama, insanların hayatına benzer. Bir şey istersin eğer olursa devam eder, olmazsa başka bir yol dener veya yapmazsın.  PHP ‘dede tüm programlama dillerindede aynıdır. Bir koşul belirtirsin eğer oluyorsa devam eder, olmuyorsa başka bir şey dener veya yapmazsın, başka bir şey yaparsın. Hadi öyleyse başlayalım.


if – else Yapısı

Yukarıdaki örneğimiz de $a ve $b adında 2 değişken belirttik. Sonra if yapısı içinde karşılaştırma operatörü ile $a değişkeni, $b değişkeninden büyük müdür diye sormuş olduk. Kodumuzu çalıştırdığımızda ekranda “99 sayısı 120 sayısından büyük veya eşittir.” yazacaktır. Bunun sebebi $a değişkeninin, $b değişkeninden küçük olmasıdır. Eğer sonucumuz ‘evet’ yani true dönerse else çalışmaz, eğer sonucumuz ‘hayır’ yani false ise else çalışır.

Yukarıdaki örneğimizde yine 3 değişken belirledik. if yapısı içinde eğer $a ve $b değişkenlerinin çarpımı $c değişkenine eşit ise ve  $b değişkeninin kendisi ile çarpımı $a değişkenine eşit ise “Çarpım birbirine eşit”, değil ise “Çarpım birbirine eşit değil” yazdırmasını istedik. Gördüğünüz gibi önceki dersimizde öğrendiğimiz && (ve) mantıksal operatörünü kullandık. Kodumuzu çalıştırdığımız zaman ekrana “Çarpım birbirine eşit” yazacaktır çünkü tüm koşullar sağlanıyor yani if içindeki değerimiz true dönecektir, else çalışmayacaktır.


Yukarıdaki örneğimizde yine 2 değişken belirttik biri olması gereken şifre, diğeri ise gelen şifre diye ve if yapısı içinde birbiri ile denkmi diye sorduk. Şifreler birbirinin aynısı olmadığı için if için hayır yani false dönecektir, bunun sonucundada else çalışır ve ekrana “Şifren yanlış!” yazar.

 

if – elseif Yapısı


Yukarıdaki örneğimizde  $a ve $b olmak üzere 2 değişken belirttik. Yine if yapısı ile $a değişkeninin, $b değişkeninden büyük olup olmadığını kontrol ettik, fakat bu sefer diğerlerinden farklı olarak bir de istisna koyduk, eğer dedik (elseif)  $a sayısı $b sayısına buradaki kodlar çalışsın değil ise else yapısı çalışsın dedik. Ama şunu unutmayın eğer if içi hayır yani false dönerse elseif istisnalarına bakılır eğer true dönerse if tarafındaki işlemler çalışır. Kodumuzu çalıştırdığımız zaman $a değişkeni  $b değişkeninden büyük olmadığı için hayır yani false dönecektir ve PHP, elseif ‘e bakacaktır. elseif yapımızın içinde  $a değişkeni, $b değişkenine eşit olduğundan dolayı evet yani true dönecektir ve o aralıkda bulunan kodlar çalışacaktır. Yani kodumuz sonucunda ekrana “23 sayısı 23 sayısına eşittir.” yazaktır.


Yukarıdaki örneğimizde 2 integer, 1 string değer alan 3 değişken belirledik ve if yapımızın içinde kontrol ettik. Ardından 2 elseif yapısı daha koyup daha fazla işlemi kontrol ettik. Sonucunda eğer yapımızın içi evet yani true dönerse $output yani çıktı değişkenimiz yapılan işlemin açıklamasına eşit olsun dedik. Kodumuzu çalıştırdığımız da hiç bir yapının içindekiler evet yani true dönmeyip hepsi false döneceğinden $output değişkenimiz “Hiç bir olasılık olmadı.” cümlesine eşit olacaktır. En son echo ifadesi ile ekrana bu cümle yazdırılacaktır. Gördüğünüz gibi oldukça basit ve mantıklı.

 

Tenory (Kısa if – else) Kullanımı

Tenory kesinlikle hayat kurtaran bir ifadedir. Her zaman ihtiyacınız olacaktır. Hadi ama kim 5 satır if, else yazmak ile uğraşacak ki. Her zaman hayatımızda da en doğru ve en kolay olan yolu seçmez miyiz. Evet seçeriz. O zaman bura dada öyle yapacağız. Tek satır da if – else yapısı yapacağız. Bunun için soru işareti (?) operatörünü ve iki nokta (:) operatörünü kullanacağız. Unutmayın bu iki operatörün tek görevi az sonra kullanacağımız gibi değildir. Kullanıldığı yere göre bir kaç görevi vardır.

Yukarıdaki örneğimizde 2 değişken belirttik. İlk değişkenimizde kendi paramızı ve ikinci değişkenimizde bizi gereken para miktarını belirttik. Sonra kısa if, else yani tenory ile yeterli miktarda paramız olup olmadığını kontrol ettik. Kontrol sonucumuzu bir değişkene atayıp, en son echo ifadesi ile ekrana yazdırdık. Koddada gördüğünüz gibi ilk karşılaştırma operatörümüz ile bir yanıt aldık evet veya hayır, ondan sonra soru işareti (?) ile eğer evet ise bir cümle yazdık ondan sonra iki nokta (:) ile eğer hayır ise yani else ise farklı başka bir cümle yazdık. Kodumuzu çalıştırdığımızda gereken para, bizim paramızdan büyük olduğu için “Bana gereken para, benim paramdan az, daha fazla para biriktirmem gerekecek!” yazacaktır.Umarım mantığını anlamışsınızdır. Herhangi bir sorunuz olursa yorumlarda sorabilirsiniz.

Sitemizdeki tüm PHP dersleri için buraya tıklayın.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Sizin Tepkiniz Nedir?

süper süper
0
süper
bilgilendirici bilgilendirici
0
bilgilendirici
beğenmedim beğenmedim
3
beğenmedim
beğendim beğendim
3
beğendim
Düşündürücü Düşündürücü
4
Düşündürücü
Anıl Mısırlıoğlu
Yazılım Mühendisi

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı