JAVASCRIPT’TE IIFE VE ANONİM FONKSİYONLAR #7


JAVASCRIPT’TE FONKSİYONLAR NELERDİR ?

Javascript’te fonksiyonları şöyle bir örnek ile açıklayayım;

Örneğin sizin bir tane programınız var bu herhangi bir JavaScript programı olabilir veya Python programı olabilir. Siz bu programın 4 farklı yerinde Faktoriyel Hesaplama işlemi yapacaksınız. İlk yerde faktoriyel işlemini yazdınız ve çok güzel bir şekilde faktoriyelinizi buldunuz daha sonra sizin diğer 3 yerde de aynı kodu yazmanız gerekiyor.Yani biz bu şekilde ne yapmış oluyoruz? Kopyalama yapıştırma yöntemi ile (bu kötü bir yöntem ve Spagetti Kod yazmamıza neden olur. Yani karmakarışık düzensiz kod) kodunuzu daha da büyütmüş oluyorsunuz ve daha sonra okuması oldukça zorlaşıyor. Zaten büyük projelerde siz bu yöntemi tercih eder ve hiç bir zaman fonksiyon kullanmaz iseniz artık o proje bir süre sonra kontrolden çıkacaktır.

İşte biz böyle durumlarda fonksiyonları kullanıyoruz. Yani biz bir işlem fonksiyonu yazıyoruz daha sonra o fonksiyonu istediğimiz yerde kullanabiliyoruz.

Aslında biz daha önceden Javascriptte bir çok fonksiyon kullandık. Örneğin, “Math Objesi ve Methodları” dersimizdeki karekök alma , yukarı ve aşağı yuvarlama fonksiyonlarını kullanmıştık. Bunlar Javascript geliştiricileri tarafından biz kullanalım diye önceden yazılmış fonksiyonlardır.

FONKSİYONLAR NASIL TANIMLANIR ?

Fonksiyon tanımlamak için Javascriptte ki “function” anahtar kelimesini kullanıyoruz. Daha sonra fonksiyonumuzun ismini yazıyoruz ve daha sonra fonksiyonun içine herhangi bir değer göndereceksek ” () “ parantez içinde bunları yazacağız bizim basit fonksiyon tanımlamalarımız şimdilik bir değer almayacak. Ve sonra ” {} ” süslü parantezleri açarak içerisine yazacağımız kodları yazarız. Örneğin;

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

FONKSİYONLARDA “RETURN”

Return anlaşılması başta zor bir kavramdır. Ne gerek var ki? , diyebilirsiniz. Ben bunu örnek üzerinde basitçe anlatacağım.

Yukarı da ki örnekte Console’da aldığımız çıktı.

Peki neden bu çıktıyı aldık ?

Bu bizim fonksiyonlarda return yapmamamızdan kaynaklanıyor.  Yani biz burda iki fonksiyon yazdık kare alma fonksiyonuna bir sayı gönderiyoruz fakat dışarıya bir değer “döndürmüyor” değer dönmediği içinde biz burdan gelen değeri başka bir fonksiyonda kullanamıyoruz. Bu durumlarda return kullanacağız.

Return aslında bize fonksiyon dışına bir değer döndürme anlamını ifade ediyor ve fonksiyon bittiği zaman değerimizi çağırdımız yere döndürebiliyoruz. Hemen aynı kod şablonun return ile yazılmasını ve çıktısını görelim.

FUNCTION EXPRESSION

Çokta anlatılacak bir şey yok. Fonksiyonumuzu bir değişkene eşitleyeceğiz. Çok gereksiz gibi dursada bazı zamanlarda işimize çok yarayacaktır. Hemen bir kaç kullanım görüp IIFE fonksiyonlara geçelim;

IIFE FONKSİYONLAR

Açılımı Immediately Invoked Function Expression ‘dır. Peki ne anlama geliyor? Anlamı şudur: Tanımlandığı yerde çağırılan fonksiyonlar. Biz fonksiyonlarımızı genelde tanımladıktan sonra aşağıda çağırıyorduk. Ancak bu tanımlandığı yerde çalışan bir fonksiyon türüdür. Peki nasıl tanımlanır?

Şuan temeller anlatıldığı için kullanım yerlerini göstermeyeceğim fakat kullandığımız yerler olacaktır. Böyle basit bir kullanımı vardır. Farklı şekillerde deneyebilirsiniz.

Evet arkadaşlar. Fonksiyon dersimiz buraya kadardı. Fonksiyonlar konusunu iyi anlamanızı öneririm çünkü ilerideki derslerde fonksiyonlar ile baya işimiz olacak. Burada yaptığımız örnekleri farklı parametreler gönderip tekrar tekrar anlamaya çalışın.

Bir önceki dersimiz Javascript’te Switch Case yapısını okumak istiyorsanız buradan ulaşabilirsiniz.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Sizin Tepkiniz Nedir?

süper süper
0
süper
bilgilendirici bilgilendirici
1
bilgilendirici
beğenmedim beğenmedim
1
beğenmedim
beğendim beğendim
0
beğendim
Düşündürücü Düşündürücü
0
Düşündürücü
Berkay

Yazılım ve Javascript adına kendini geliştirmekte olan ve bilgilerini paylaşmayı seven biri.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı