En Çok Kullanılan 5 Programlama Dili


Merhaba, Bu yazımızda sizlere en popüler 5 programlama dilini derledik. Bu sıralama da kullanım alanları ve güncelliği ön planda tuttuk. İşte sırasıyla diller;


5- C# (C Sharp)

   Microsoft tarafından geliştirilen bu dil .NET teknolojisi için geliştirilmiştir. Özellikle nesne yönelimli programlama kavramının gelişmesine katkıda bulunan en aktif programlama dillerinden biridir . İlk olarak 2000 yılında piyasaya sürülmüştür. Java, C ve C++’dan etkilenerek oluşmuştur. Ülkemizde de Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri’nde “Programlama Temelleri” dersinde öğretilir.

4- C++

   1979 yılında geliştirilmeye başlanmıştır. Ilk olarak adı Sınıflarla C’dir ancak ardından C++ olarak değişmiştir. C’den farkı nesne paradigması kullanılarak programlamaya olanak tanıyan özelliklerdir. Yapay zekâda da kullanılır.

3- Python

   Python günümüzde en hızlı yükselen programlama dilidir. Sebebi ise makine öğrenimi ve yapay zekâda kullanılmasıdır. Python tamamen ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir dildir. Öğrenmesi kolay olup programlamaya yeni başlayanların dostudur. Diğer dillerde 4-5 satırda yazabileceğiniz kodu, python 1 satırda yazabilir. Google’un desteklediği bu dili yine BU SAYFA‘dan Google’un kendi hazırladığı içerikten öğrenebilirsiniz. (İNGİLİZCE GEREKLİ)

2- PHP

   PHP,  HTML içine gömülebilen web tabanlı bir dildir. Web ile ilgili yapamayacağınız bir şey yoktur. Kolay öğrenilir ve hemen hemen her kullanım için bir fonksiyon vardır.

1- JAVA

   Geldik listemizin sonuna. Java, Oracle tarafında geliştirilen açık kodlu bir dildir. Yüksek seviyelidir. Nesne yönelimli programlama dillerinin başında gelir. 9 milyon kullanıcı ile en popüler programlama dilidir.

 

 

 [Toplam:0    Ortalama:0/5]

Sizin Tepkiniz Nedir?

süper süper
2
süper
bilgilendirici bilgilendirici
0
bilgilendirici
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
beğendim beğendim
1
beğendim
Düşündürücü Düşündürücü
1
Düşündürücü
Enes Algan
Ülkemizde son yıllarda gelişen yazılım ve teknoloji alanında kendini geliştirmek isteyen arkadaşlar için bu siteyi kurduk. Zamanla eğitim serilerimiz gelecektir. Takipte kalın...

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı