C# Console Application Dersleri 6 – For Döngüsü


Herkese merhaba arkadaşlar kodportali.com, C# Console derslerinin 6. bölümüne hoş geldiniz. Bu makalede sizlere for döngüsü hakkında her şeyi anlaşılır bir şekilde  anlatacağım. Eğer sıfırdan C# dilini öğrenmek istiyorsanız sizin için yararlı eğitim setimiz sitemizde mevcuttur. Umarım verdiğim bilgiler gündelik hayatta sık sık işinize yarar.

For Döngüsü Nedir ?

For döngüsü yapılan ve yapılacak işlemleri tekrarlamaya yarar. Örneğin Bir okulun bahçesinde tur atıyorsunuz. Kaç kere tur atacağınızı belirleyip belirlediğiniz kadar koşarsanız kaç kere koştuğunuzu bilirsiniz ama rastgele tur koşarsanız bilemezsiniz. For döngüsünde ise kodumuzu yazdıktan sonra kod satırımızın kaç kere tekrar edeceğini  belirleriz.

Resimde gördüğünüz üzere For  yazdıktan sonra 2 kere Tab  tuşuna basarsanız karşınıza gelecek kod satırı budur. Peki neyi ifade eder bu kelimeler ? Açıklayayım; For dan sonra ki parantezin içerisindeki İnt değeri sayısal değişkenleri saklayacağı için kullanılır. Hemen yanında başlangıç değeri olan İ değerimiz vardır. İ değerimiz başlangıç olarak 0 (sıfır) ‘a eşitleniyor. ardından belirlediğimiz İ değeri  kaçtan küçük olacak ise Length yani uzunluk kısmına bitiş değerini yazıyoruz. en son taraftaki i++; ” ise İ değerinin kaçar kaçar artacağını belirtiyoruz. i++; birer birer arttırmayı temsil ediyor. Başlangıç ve bitiş değerimizi belirledikten sonra parantez içerisine kodlarımı yazıyoruz ve belirlediğimiz uzunluk kadar tekrar ediyor. Örneklerle daha iyi anlayacaksınız.

Örnek

Daha önceden öğrendiklerimizle birlikte bir örnek yazalım ; girilen 3 notun ortalamasını bulan uygulamayı yapalım.

İlk olarak kullanıcıdan alacağımız değerler sayısal değer olduğu için int olarak tanımlıyoruz. Toplam değişkenini kullanıcıdan almayacağımız için 0 (sıfır) değerini atıyoruz. Daha sonrada kullanıcıya ders ismi soracağımız için string değerde ders değişkenini tanımlıyoruz.

Kullanıcıya hangi dersin ortalamasını istediğimizi soruyoruz ve kullanıcının vereceği cevabı ders değişkeninin içerisine atıyoruz.

Kolay kodlarımızı yazdıktan sonra ise For döngümüzü yazıyoruz. Sıra Açıklama kısmında ;

İlk olarak for döngümüzün başlangıç değerini 1 , bitiş değerini 3 yapıyoruz. Değer aralığımızı küçük eşittir yapıyoruz böylelikle 1 den 3 e kadar 1 ve 3 dahil sayılar yazdırılacak.

Bir alt satıra geçtiğimizde artık döngümüzün içerisine ne yazarsak 3 kere tekrar edecek. Console.Write ‘nin içerisinde ki İ değeri int kaçıncı turunda ise o sayıyı belirtir. Örneğin yazdığımız satırın çıktısı şöyle olur ; 1. Notu girin , 2. Notu girin … gibi.

Bir alt satırda kullanıcıdan alacağımız değeri doğrulamak adına  if – else kullanıyoruz. Tabi bu if -elsenin şartına kullanıcıdan alacağımız not değerini çeviriyoruz. Yani şöyle açıklanabilir ; Eğer girilen değer not değeri ise… diye çevirebiliriz. İf içerisine şart sağlanıyorsa başlangıçta 0 (sıfır) olan toplam = 0 + Değer ‘i yazdırıyoruz yani buda kullanıcının gireceği sayı oluyor.

Else ye ise, yanlış sayı veya değer girilmiş ise İ–; yani İ değeri bir eksiltiliyor ve böylelikle mesela bize 2. dersin notunu soruyorsa yanlış değer girildiğinde 3. tura geçmeden bir geri gelerek 2. değerde geri kalıyor. Şu ana kadar yaptığımız her şey normal kod satırının çalışmasıydı. Çalışan her kod satırı 3 kere baştan sona tekrar edecek ve İ değer kaçıncı turda ise o turun değerini alacaktır.

Bitiriş yani çıktı olarak ekrana başta kullanıcıdan aldığımız ders değişkenini ve süslü parantez içerisine toplam bölü ders sayısını yazıyoruz. böylelikle çıktıda ki gibi bir sonuç alıyoruz.

Çıktı : Her şey çok basit ve eğlenceli.

Bu bölümde sizlere ayrıntılı olarak for döngüsünü  anlattım. Anlamadıklarınız mutlaka olacaktır. Görsellere ve noktalama işaretlerine dikkat edin. Yorum bölümünden sorularınızı sorabilirsiniz.

C# Console derslerinin devamı için tıklayın

Ders ile ilgili düşüncelerinizi yorumlar kısmında yazarak belirtmeyi unutmayınız! – Kodportali.com Ekibi

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Sizin Tepkiniz Nedir?

süper süper
0
süper
bilgilendirici bilgilendirici
1
bilgilendirici
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
beğendim beğendim
0
beğendim
Düşündürücü Düşündürücü
0
Düşündürücü
Anıl Mısırlıoğlu
Yazılım Mühendisi

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı