İnternet Adreslerindeki Uzantıların Anlamları Nedir?


Kısaltma ve Uzantılardan Kastımız Nedir?

Hergün gördüğümüz hatta bizim sitemizin uzantısındada bulunan .com, .net, .org, .edu, www gibi şeylere kısalt ve uzantı deniyor. Bu uzantıların tabiki bir anlamı var. Yani birisi gelip .com koyalım adını dememiş, bir açılımı ve anlamı bulunuyor. Hadi gelin popüler kullanılan uzantıların anlamlarına bakalım.

Anlamları;

World Wide Web (www)

Bu uzantıların başına gelen ön ekdir. Türkçeye çevirmek gerekirse ‘Geniş Dünya Ağı‘ demek. Bize yararı ise tüm internet sitelerini tek kanal üzerinde toplamasıdır.


File Transfer Protocol (ftp)

Bu uzantıların başına gelen ön ekdir. Türkçeye çevirirsek ‘Dosya Transfer Protokolü‘ demektir. Bu ön eki FTP arşiv siteleri kullanır.


Commercial (.com)

Bu uzantıların sonuna gelen ekdir. Türkçeye çevirmek gerekirse ‘Ticari‘ demekdir.  Adı üstünde ticari amaçlı siteler için kullanılır.


Network (.net)

Bu uzantıların sonuna gelen ekdir. Türkçeye çevirdiğimiz zaman ‘Ağ, Şebeke‘ anlamlarına gelmektedir. Bu alan adını servis sunucuları, yani internet servis sağlayıcıları gibi şirketler kullanır.


Education (.edu)

Bu uzantıların sonuna gelen ekdir. Türkçeye çevirirsek eğer ‘Eğitim‘ anlamına gelir. Bu alan adını adı üstünde eğitim kurumları kullanır. Üniversiteler vb…


Government (.gov)

Bu uzantıların sonuna gelen ekdir. Türkçeye çevirdiğimiz zaman ‘Hükümet‘ anlamına gelmektedir. Alan adını, adı üstünde devlete/hükümete ait websiteleri kullanır.


Organization (.org)

Bu uzantıların sonuna gelen ekdir. Türkçeye çeviricek olursak ‘Organizasyon‘ anlamına gelir. Bu alan adını ticari olmayan ve kar amacı gütmeyen websiteleri kullanır.


Information (.info)

Bu uzantıların sonuna gelen ekdir. Türkçesi ‘Bilgi‘ anlamına gelmektedir. Bilgi ve fikir içerikli websiteleri tarafından kullanılır. Bu alan adı dünya çapında herhangi bir kısıtlama olmadan kullanılır.


Business (.biz)

Bu uzantıların sonuna gelen ekdir. Türkçesi ‘İş‘ anlamına gelmektedir. İş odaklı websiteleri kullanır ve sadece iş odaklı sitelerin kullanımı ile sınırlandırılmışdır.


Military (.mil)

Bu uzantıların sonuna gelen ekdir. Türkçesi ‘Askeri‘ anlamına gelmektedir. Adı üstende olduğu gibi askeri kuruluşlar, askeri websitelerinin uzantılarında kullanılır.


Internatıonal (.int)

Bu uzantıların sonuna gelen ekdir. Türkçesi ‘Uluslararası‘ anlamına gelmektedir. Bu uzantı uluslararası kuruluş ve organizasyon kullanır.


Turkey (.tr)

Bu uzantıların sonuna gelen ekdir. Türkçesi ‘Türkiye‘ demektir. Bu alan adı uzantısı coğrafi olarak Türkiye’ye ait bir web sitesi olduğunu göstermektedir.

 

Bu yazımızında burada sonuna gelmiş bulunuyoruz, görüşlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz. Eğer bu içeriğimizi beğendiyseniz buraya tıklayarak sitemizdeki diğer içeriklerede göz atabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Sizin Tepkiniz Nedir?

süper süper
1
süper
bilgilendirici bilgilendirici
4
bilgilendirici
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
beğendim beğendim
0
beğendim
Düşündürücü Düşündürücü
0
Düşündürücü
Anıl Mısırlıoğlu
Yazılım Mühendisi

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı