Google’ın Yeni İşletim Sistemi Fucshia Hakkında İlk Açıklamalar


Fuschia ‘da Nedir?

Bildiğiniz üzere Google senelerdir yeni bir işletim sistemi üzerinde gizli çalışmalar yürütüyordu. Fakat bu işletim sistemi hakkında daha çok bir bilgi öğrenilememiş hatta Google hattından bunu onaylayacak bir açıklama bile gelmemişti. Gün itibariyle Google nihayet yeni gözdesi olan Fucshia projesi hakkında açık açık konuşup projeyi geliştirdiklerini ve önem verdiklerini onayladı. Aslında bu herkesin beklediği bir açıklamaydı.

Önemli Gelişmeler

Yapılan açıklamada Fucshia ‘ nın tüm Google uygulamalarını tüm platformlarda çalıştırabileceğini açıkladı. Yani bu şu demek oluyor ki bu yeni işletim sistemi sadece bir Android işletim sistemi veya Chrome OS değil tüm platformlar için uyumlu bir işletim sistemi olucak yani evrensel bir işletim sistemi olucak. Google yetkilisi olan Hiroski Lockheimer ise bunu şu şekilde belirtti;

Fuchsia için ‘yeni Android’ ya da ‘yeni Chrome OS’ söylemlerinin yetersiz kalır, Fuchsia’nın yalnızca bir mobil işlemci olarak görülmemesi gerek, her türlü form faktörüne uygun, tüm akıllı cihazlarda çalışacak bir işletim sistemi olacak.

Google‘un artık bu işletim sistemi hakkında açık açık konuşması oldukça heyecan verici. Ayrıca Fucshia , Android‘e nazaran büyük bir kısmı Dart programlama ile kodlanmış durumda. Android‘den daha hızlı bir işletim sistemi olacağa benziyor.

Fucshia ilk olarak 15 Ağustos 2016 tarihinde başlanmış ve Mayıs 2017 tarihindede Google, Flutter adında yeni bir framework çıkardı. Bu framework Android ve IOS uygulamarını tek dilde geliştirmek için mobil uygulama alanında kullanılıyordu fakat 2019 Google I/O ‘da duyurulan haber ile artık web alanındada kullanılabilecek.  Hatta çok yakında Masaüstü uygulamaları geliştirilebileceği duyuruldu, hatta tek dilde herhangi bir değişikliğe uğramadan kodlar 4 platform içinde proje geliştirilebilinecekmiş. Bu aslında bize yine Fucshia işletim sistemini hatırlattı, Google‘un Flutter‘ı çıkarmak ve Dart‘la kodlamasının amacıda Fucshia için zemin hazırlamak. Buda demek oluyor ki ileride DartFlutter kardeşler çok değere binecek. Son olarak ilk Fucshia cihazların önümüzde 2 – 3 sene içerisinde çıkması bekleniyor.

Eğer Flutter hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsanız buraya tıklayarak resmi sitesine gidebilirsiniz.

Eğer bu yazımızı beğendiyseniz buraya tıklayarak bu yazılarımızada göz atmak isteyebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Sizin Tepkiniz Nedir?

süper süper
3
süper
bilgilendirici bilgilendirici
3
bilgilendirici
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
beğendim beğendim
0
beğendim
Düşündürücü Düşündürücü
0
Düşündürücü
Anıl Mısırlıoğlu
Yazılım Mühendisi

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı