Xperia 1R 5K Ekranlı Dünyanın İlk Akıllı Telefonu Olabilir!!


Akıllı telefon piyasasında sahip olduğu başarsızlıklarla adından söz ettiren SONY bu kez karşımıza tüm ilgileri üzerine çekmek için Xperia 1R ile geliyor.

Sony artık akıllı telefon endüstrisinde eskisi kadar önemli olmayabilir. Sony yaptığı yeni ürünlerle dikkatleri üzerine çekmeye halen devam ediyor. Ülkemizde satılmasa bile Sony akıllı telefonlar hala çeşitli pazarlarda bulunmaktadır. Öyleki piyasaya çıktığı zaman adından bolca söz edilen son ürünü 4K çözünürlüğünde 21: 9 OLED ekrana sahip Sony Xperia 1’dir. Şimdi ise yurtdışı kaynaklı yeni bir rapor Sony’nin 5K çözünürlüklü bir ekrana sahip olabilecek Xperia 1R ile kendi sınırını aşmak istediğini gözler önüne seriyor.

Japon sitesi Sumahoinfo tarafından keşfedilen akıllı telefon için sızdırılmış kullanıcı bilgilendirme profilinde, sunulmaya hazırlanan akıllı telefonun çözünürlüğünü 5040×2160 piksel olarak gösterilmiştir. Bu değerler modern bir akıllı telefondaki ilk 5K çözünürlüklü ekranı bizlere sunuyor. Şuanda beklentiler cihazın Sony Xperia 1R olarak adlandırıldığı yönünde, oysaki önceki raporlarda isim önerisi olarak  Xperia 2 adı düşünülüyordu. Telefon, 6 -11 Eylül tarihinde Berlinde sunulacak olan  IFA 2019 Fuarında karşımıza çıkabilir. Ayrıca sızan bilgilere göre yeni cihazın model numarası J8220’dir.

 

Xperia 1R

Ekranın boyutu şuan için bilinmiyor, ancak GSMArena tarafından belirtilen bilgilerde olduğu gibi , Xperia 1 cihazında da bulunan 6.5 inç 4K  göz önüne alındığında Xperia 1R’ın en az 6.5 inç ekran olabileceği düşünülüyor. 5K ekranın sahip olabileceği piksel yoğunluğu ise Xperia 1 de bulunan 643 ppi değeri baz alınacak olursa 899 ppi olarak karşımıza çıkabilir. Cihazdaki 21: 9 en boy oranı ekranı önceki modeldeki ekranla benzer olacağını gösteriyor.

Aslında bir akıllı telefondaki 5K veya 4K’lık bir ekran günlük kullanım için gereksiz seviyede bulunuyor. Ama bu cihazlar VR tabanlı uygulamalar için gerçekten kullanışlı olabileceğini belirtmekte fayda var. Sony akıllı telefonlarında ekran çözünürlüğünün sınırlarını zorlasada, şirket akıllı telefon alanındaki yerini çoktan kaybetti. Kısa süre önce şirketi karlı kılmak için Türkiye dahil dünyadaki birçok pazarlardan çekildi.

 

Eğer bu yazımızı beğendiyseniz diğer yazılarımızıda buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Sizin Tepkiniz Nedir?

süper süper
1
süper
bilgilendirici bilgilendirici
0
bilgilendirici
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
beğendim beğendim
2
beğendim
Düşündürücü Düşündürücü
0
Düşündürücü

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı