Bilgisayarınızı Hızlandırmak İçin 5 Yöntem!!


 

Bilgisayarınızı hızlandırmak mı istiyorsunuz o zaman bu adımları takip edin. Bilgisayarlarımız ilk aldığımız günden bu yana bir yavaşlama gösteriyor. Peki onu eski gücüne kavuşturmak için ne yapmamız lazım? İşte 5 yöntem ile bilgisayarınızın performansını çok iyi ve hızlı hale getiriyoruz.

 

1- Advanced System Care

Bilgisayarınızda bu program sayesinde birçok şeyi düzeltebilirsiniz. İçinde virüs tarayıcısı, turbo hızlandırma, başlangıç hızlandırma, çöp dosyaları temizleme gibi birçok aleti ile gözle görünür performans artışı sağlayabilirsiniz. Masaüstü etkileşimli uygulaması ile programı çalıştırmanız gerekmeden hem performans monitörünü görebilir hem de hızlandırma yada temizleme gibi ufak ayarları halledebilirsiniz. Advanced System Care 12 programını hemen indirmek için tıklayın.

Asc görsel1Asc görsel 2

2- Bilgisayar İçi Ayarlar ve Temizlemeler

Açılırken yavaşladı!

Bilgisayarı açtınız o da ne çok yavaş mı açıldı hemen Windows+R kombinasyonunu yaparak çalıştır uygulamasını açıyoruz. Msconfig yazarak çalıştırıyoruz. Başlatma sekmesine tıklayıp gereksiz uygulamaların tik işaretini kaldırıp tamam diyoruz. Eğer yeni sürüm bir Windows kullanıyorsanız sizi görev yöneticisine yönlendiriyor olabilir. Görev yöneticisinden başlatma sekmesine tıklayıp gereksiz uygulamaların tik işaretini kaldırabilirsiniz.

Genel kullanımda yavaşladı!

Hemen Windows Denetim Masasını açıyoruz. Sağ üst kısımda arama bölümüne Güç Seçenekleri yazıp açılan sekmeye tıklıyoruz. “Yüksek Performans” seçeneğini aktif ediyoruz. Tekrar Denetim Masasına dönüp “Programlar” kategorisinden “Program Kaldır/Sil” seçeneğine tıklıyoruz. İşimize yaramayan bazı eklentiler ile inmiş programlar görüyorsanız temizleme yapmanızı öneririz.

3- Malwarebytes

Gördüğüm en başarılı onarıcı ve virüs programı. Hem sisteminizdeki eski olan bazı şeyleri takip edip size bilgi veriyor hem de en ufak virüsleri bile bulup temizliyor. Bilgisayarınızı hızlandırmak ile yetinmeyen program çok iyi bir koruma da sağlıyor. Çok başarılı bir program. Malwarebytes indirmek için tıklayın. 

4- Driver ve Sistem Güncellemeleri

Birçok insan bilgisayarını aldığı ilk gün gibi kullanıyor fakat bu çok büyük bir hata. Yeni çıkan oyunlar için bile driver(sürücü) çıkaran firmalar var. Kullandığınız bileşenlerin en güncel sürücülerini internet üzerinden mutlaka edinin. Sisteminizi sürekli güncel tutun. Windows 10 Tavsiyemizdir. Sürücüler ve sistem güncellemeleri bilgisayarınızı hızlandırmak için önemli bir adımdır, atlanması tavsiye edilmez.

5- Bilgisayar Kasası Temizliği ve Termal Macun

Bilgisayar Kasanızın İçi Ne Halde?

Bilgisayar kasaları içinde bulunan fanları ile içeriden dışarıya ve dışarıdan içeriye hava sirkülasyonu sağlar. Peki buradaki önemli nokta ne? Tabii ki dışarıda bulunan tozlar. Tozlar dışarıdan içeri girdiğinde soketlere pinlere yapışarak onlara zarar verebilir. Önerim ise maksimum 2 yılda 1 kere temizlik yapmanızdır veya kendinize güvenmiyorsanız yaptırmanızdır. 

 Termal Macununuz Ne Durumda?

Termal macun işlemci ile işlemci fanı arasına ince bir katman halinde sürülen bir çok yararı olan sıvıdır. Ana görevi ise işlemcide oluşan ısıyı rahat bir biçimde işlemci fanına iletilmesidir. Uzun süren kullanımlarda bu macunun yapısında değişiklikler meydana çıkar ve eski işlevini yerine getiremeyecek duruma gelir. Tavsiyem maksimum 2 yılda 1 kere de bunu değiştirmeniz veya değiştirecek birine vermenizdir.

Termal Macun Ve Kasa

 

Faydalı olduysa yorumlar kısmında belirtebilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkürler kodportali.com Ekibi.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Sizin Tepkiniz Nedir?

süper süper
2
süper
bilgilendirici bilgilendirici
1
bilgilendirici
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
beğendim beğendim
1
beğendim
Düşündürücü Düşündürücü
0
Düşündürücü
Anıl Mısırlıoğlu
Yazılım Mühendisi

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı