SWİTCH CASE YAPISI NEDİR ? NASIL KULLANILIR ? #6


Javascript’te switch case yapısı aslında if ve else yapısı yerine kullanabileceğimiz alternatif bir seçenektir. Uzun if ve else if yazılarından oluşan koşul durumlarında switch case yapısı iyi bir seçenektir ve yazması da oldukça zevklidir. Bu dersimizde switch case’in nasıl kullanıldığını örnekler ile beraber göreceğiz.

Switch case yapısını daha iyi anlatmak için aşağıda geçen derste yaptığımız bir if, else if ve else örneğini alıp buraya kod şablonu şeklinde yazacağım. Ve aynı örneği switch case yapısı ile de yapıp daha anlaşılır hale getireceğim.

Yukarıda ki örnekte bir islem değişkeni oluşturup bunun durumlarını kontrol etmiştik. İşlemin değerini değiştirip kafanıza göre koşul durumlarını kontrol edebilirsiniz.

Bu kodu Javascript’te switch case ile yazmak istersek nasıl bir yazımı olur ?

JAVASCRİPT’TE SWİTCH CASE YAZIMI

Arkadaşlar Javascriptte switch case yapısını oluşturmak için öncelikle “switch” anahtar kelimesini kullanmalıyız. Bu switch anahtar kelimesi içine parametre olarak kontrol etmek istediğimiz değişkeni, yani bizim yapmış olduğumuz örneğe göre “islem” değişkenini alır ve içerisine yazacağımız kodları ” {  } “ bu şekilde süslü parantezler içerisine alarak yazarız.

Hemen yukarıda yapmış olduğumuz if, else if ve else örneğini switch case yapısı ile oluşturup o örnek üzerinden anlatacağım.

Yukarıda ki örnekte bir switch case yapısı oluşturdum. Peki ne demek istiyor bu yapı?

Öncelikle if,else örneğimiz deki gibi bir islem değişkeni oluşturdum. Ve switch’in içine parametre olarak kontrol edeceğim yani islem değişkenini gönderdim. Ve süslü parantezler içerisine “durumlarımı” yani “CASE” lerimi yazmaya başladım. İşlemin bir olduğu durumlarda ” case 1: ” in altına yazdığım kodlar çalışacak ve ” case 1: ” in altındaki kodların çalışması bittiğinde switch yapısından çıkmam için “BREAK” anahtar kelimesini kullanmam lazım. 

Sizinle şöyle bir kontrol yapalım , eğer break’i ” case 1: ” in kod kısmından çıkarırsanız console’da aynen şöyle bir çıktı alırsınız:

break anahtar kelimesini kaldırınca karşılaştığımız durum.

Fakat bu istediğimiz bir durum değil. Bizim işlem değişkenimizin değeri 1 ama biz ” case 2: ” durumunun bloklarınında çalıştığını gördük. İşte “break” tam burada devreye giriyor. Eğer biz break’i kullanmaz isek ” case 1: ” durumuna gireceğiz  ve İşlem 1 ‘i  yazdıracağız ancak biz break’i kullanmadığımız için hemen altındaki de çalışacaktır. Daha sonra ” case 2: ” de break’i görüyor ve switch yapısından çıkıyor. Biz orada da break kullanmassak İşlem 3 ‘ ü de yazıcaktır ve artık break gördüğü için yine switch’den çıkacaktır.

Default durumu ise if,else yapısındaki else yapısının tıpa tıp aynısıdır. İşlemin 1,2,3 ve 4 olmadığı her durumda burası çalışacaktır.

Evet arkadaşlar switch case yapısı bu kadardı elimden geldiğince ayrıntılı biçimde anlattım. Daha çok if else yapılarını kullanıcak olsak ta switch case yapısını da kullanacağımız olacaktır.

Bir önceki dersim Javascript’te Operatörler ve Koşul İfadeleri ile ilgili yazımı okumak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Sizin Tepkiniz Nedir?

süper süper
0
süper
bilgilendirici bilgilendirici
0
bilgilendirici
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
beğendim beğendim
0
beğendim
Düşündürücü Düşündürücü
0
Düşündürücü
Berkay

Yazılım ve Javascript adına kendini geliştirmekte olan ve bilgilerini paylaşmayı seven biri.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı