Python Dersleri #5 Liste Veri Tipi


Listeler

Python, ile liste oluşturup bunları kullanmak çok basittir. Matematikte kümeler ile işlemlere benzer. Hemen bir liste oluşturalım. Bunun için bir değişkene ihtiyacımız var. Adı liste olabilir.

 

Listemiz hazır şimdi ekrana yazdırmaya çalışalım.

Gördüğünüz gibi liste değişkeni içindeki verileri yazdırdı. Fakat biz sadece listedeki kod elemanını yazdırmak istiyoruz. Gördüğünüz üzere kod elemanı 1. sırada. Bunun için print fonksiyonuna şöyle giriyoruz.

Evet gördüğünüz gibi bir şeyler yanlış gitti 1. eleman değil 2. eleman yani portali çıktısını aldık peki neden böyle oldu? Çünkü python 0 dan başlamanızı isteyen bir yapıdadır. Yani liste[1] yerine liste[0] yazmanız gerekecektir hemen test edelim!

Çıktının “kod” olduğunu görmüşsünüzdür. Peki listeler ile ilgili başka ne yapılabilir?

Listelerin Uzunluğunu Ölçmek

Uzunluğunu ölçmeye ne dersiniz. Bunun için print fonksiyonuna len komutunu girmemiz gerekir. Önce listemizi oluşturup sonra devam edelim!

Şeklinde çalıştırdığınız zaman “3” şeklinde çıktınızı alabilirsiniz. Şimdi daha uzun bir liste oluşturup düzenli atlamaları öğrenelim!

Print fonksiyonumuzun içine 0 yani “ahmet” ile başla ve 2 şerli sırada yazdır dediğimiz takdirde çıktımız bu şekilde olacaktır!

Peki listemizdeki 1. elamandan 3. elemana kadar çağırmak istiyorsak nasıl yaparız? İşte o zaman da 1 adet çift nokta kullanarak örneğin;

Böylelikle “ahmet” ,”ali”, “ayşe” çıktısını alabilirsiniz. Listemize farklı elemanlar da ekleyip çıkarabiliriz. Liste adında listemizi oluşturalım ve buna “Büşra” elemanını ekleyelim. Kodumuzu print fonksiyonu ile de yazdıralım!

Listeye Eleman Eklemek ve Çıkarmak

Liste çıktısını aldığımızda “Büşra” elemanını listemizin içinde görebiliyoruz. Bir de “ali” elemanını listemizden çıkaralım, listemiz fazla kalabalık görünüyor.

Çıktımızı aldığımızda karşımıza “Büşra” elemanının eklendiği ve “ali” elemanının çıkarıldığı bir liste ile karşılaşacağız. Listedeki elemanları çıkarmanın bir diğer yolu ise del fonksiyonu. Del fonksiyonu ile çıkarma işlemi yaparken kaçıncı sırada olduğunu öğrenmemiz gerekiyor. Örneğin bir liste oluşturup 4. elemanını listemizden silelim.

Gördüğünüz gibi 4. elemanın “fatma” silindiğini görüyoruz. Listeleri tersten, alfabetik sıra ile de yazdırabiliriz. Bunlar için listemize bazı komutlar eklememiz gerekiyor.

Listeleri Düzenlemek

Bu şekilde de listemizi düzgün bir hale getirebiliriz. Şimdi ise listemizin içinden bir elemanı arayalım. Bunu print fonksiyonunun içine yazacağımız bir komut ile yapacağız.

Listede Eleman Aramak

Çıktımızı aldığımız takdirde ekranımızda 1 sayısını göreceksinizdir. Listemizin içinde 1 tane var anlamına gelmektedir. Listelerimizi toplayabiliriz. Öncelikle iki adet liste oluşturalım ve bir değişkene bu iki listenin toplamını verelim ardından print fonksiyonu ile çıktımızı alalım.

Listeleri Toplamak

←Ders 4 Boolean ve Tip Dönüşümleri!              Ders6 Çok Yakında!→

Listeler ile işlemlerimiz bu kadardı. Okuduğunuz için teşekkürler. Kodportali.com Ekibi

 

 

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Sizin Tepkiniz Nedir?

süper süper
5
süper
bilgilendirici bilgilendirici
2
bilgilendirici
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
beğendim beğendim
1
beğendim
Düşündürücü Düşündürücü
0
Düşündürücü
Anıl Mısırlıoğlu
Yazılım Mühendisi

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı