Neuralink Değişimin Elçisi


Neuralink Dünyayı Değişmeye Zorluyor…

Neuralink burdada bahsettiğimiz gibi bir Elon Musk şirketidir. 2016’ının Temmuz ayında kurulmasına rağmen ilk başlarda gizli tutulmuş bir şirket kendisi.

Elon Musk ilk olarak dünyanın önde gelen Nörobilim ve Yapay zeka uzmanlarını işe aldı.Şirket kurulduğundan beri çok konuşulucak bir başarıya imza attı. Yaklaşık 100 kişilik ekip 3 yıl boyunca süren çalışmalarla beyin ile makine birleştirmeyi başardı.Şimdilik sadece maymunlar üzerinde denendi.Maymunlar beyinleriyle bilgisayarlara hükmetmeyi başardı.

Amaçlarının felçli insanlara başta olmak üzere ‘insanlığa hizmet’ olarak adlandırılıyor.Ve ‘insanüstü bilinci’ hedeflediklerini de vurguluyorlar.

Neuralinkin Resmi logosu

Peki Ya Cihazın Özellikleri?

Cihazda 3000’in üzerinde elektrot bulunmakta ve her biri 1000 nöronu izleyebiliyor.Nöronlar arası bilgi transferi yapılırken oluşan küçük elektrik akımlarını takip ederek yapıyorlar.Ve beyin aktivitesini izleyebiliyorlar.Elon Musk simbiyotik insanların uzak olmadığını vurguladı.

Her bir elektrot saç telinden daha ince olmak zorunda.Olası bir travma riskini göze alamazlar değil mi?

İnsanlar üzerinde deneye başlayabilmek için ABD Gıda ve İlaç Düzenleme Kurulu’nun onayı gerekiyor.Bunun haricinde önlerinde halen teknik ve etik sorunlar bulunmakta.

Cihazın Temel işleyişi

 

Olası Yararları Neler Olacak?

Neuralink ilk olarak Epilepsi ve depresyona savaş açılacak.Daha sonra Parkinson ve Alzheimer  gibi günümüzde kesin tedavisi olmayan hastalıklara çözüm aranacak.Felç ve daha pek çok hastalık tedavi edilip önlenebilicek.Hiç değilse teorik olarak.İnsanları yapay zekadan korumak istediklerinide söylemektedirler.

Zeka,hafıza,Cinsel yönelim gibi özellikler üzerinde oynanabilir.Kısaca ‘Tanrıyı’ oynayabilirler.

Peki Ya Olası Kötü Senaryo?

Böylesine bir durumu tek bir bakış açısı ile değerlendirmek doğru olmayacaktır.Öncelikle sürekli beyniniz izlenecek bu Nöroloji,Psikoloji gibi alanlarda çığır açabilir.Ama Sizin beyininizdeki tüm veriyede sahip oluyorlar.Yapay zekanın gelişebilmesi için İnsanlık Veriye muhtaç.Ve bu teknoloji ile birden veri patlamasına neden olucak.Bu da yapay zekayı etkileyecek.Burdaki kişi her ne kadar Elon Musk da olsa bu veriyi kullanacaktır.2016 yılından bu yana Dünyadaki  en değerli şey artık petrol değil VERİDİR.

Elon kullanamasa bile başkası kullanıcaktır.Sizin beyninizi kopyalabilirler.Beyniniz internete bağlı olduğundan hacklenebilirsiniz.Anılarınız silinebilir veya indirilebilir.Hatta sayamıyacağımız olaylarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Problemler sadece bu kadarda değil.İş görüşmesine gidiyorsunuz diyelim.Rakibiniz sizden daha düşük profilli.İşe sizin alınmanız gerekir öyle değil mi?Ama bu teknolojiye sahipse işsiz kalan siz olucaksınızdır.Haksız rekabeti ve insanları ayıran Bir ‘Kast’ sistemi inşa edilebilir.BlackMirror’u yaşayabiliriz.Kısaca ‘Şeytanı’da oynayabilirler.

Kısaca…

Oldukça ütopik gelebilir ama imkansız değil.Değişimler hep sancılı olmuştur.Bu sancıların hepsini çekmesek bile bir kısmını çekeceğimiz kesin.Ama iyi yönleri ile insanlık ilerlemeye devam edecektir…

Bizi Okuduğunuz ve kıymetli zamanınızı ayırdığınız için teşekkürler…

İyi Günler…

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Sizin Tepkiniz Nedir?

süper süper
2
süper
bilgilendirici bilgilendirici
0
bilgilendirici
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
beğendim beğendim
0
beğendim
Düşündürücü Düşündürücü
0
Düşündürücü
Anıl Mısırlıoğlu
Yazılım Mühendisi

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı