Elon Musk ve Başarı İlişkisi


Selamlar arkadaşlar bugün sizlerlerle Elon Musk’ın Girişimlerini ve Başarılarını konuşacağız ve önemli dersler çıkaracağız.Çocukluğundan başlayalım.Ailesi ilk başta onu sağır sandı çünkü sürekli dalıp gitmeleri ile seslenildiğinde duymamazlığından şikayetçilerdi.Ama o hayal kuruyordu ve her zaman onun peşinden gidicek cesareti vardı.Öğrenme hevesini saymıyorum bile.6 ayda öğrenilebilen BASIC yazılım dilini 3 gecede çözmüş ve ilk oyununu 500 dolara satmasından anlayabiliriz.Ayrıca Güney  Afrikadayken okulun kütüphanesinde ki tüm kitapları okuması ,daha o yaşlardayken bile işinde en iyisi olmayı ve aynı kararlılıkla yılmadığınıda biliyoruz.

Üniversite iken ev partileri düzenler ve giriş için 5 dolar alırdı ve kirayı bunla öderdi.Üniversite ve lisans bitince internet,uzay ve temiz enerji alanlarında gelecek olduğunu farketti ve Bildiğimiz Elon Musk doğmuş oldu.

Girişimciliğe girişi:

Kardeşi Kimbal ile Zip2 projesini başlattı.Başarı elde etti.Sonrasında Paypalı kurdu ve sattı. Online ödeme sistem olan Paypal, 2002 yılında dünyanın en büyük alışveriş platformlarından olan Ebay’e 1.5 milyar dolara satıldı. %11.7  hisseye sahip olan Musk, buradan aldığı payla 3 büyük şirkete girişti çünkü ona göre gelecek “uzay, internet ve temiz enerji”ydi. Kendisi daha sonrasında ”Paypal’dan kazandığım 180 milyon doların 100 milyonunu SpaceX’e, 70 milyonunu Tesla’ya ve 10 milyonunu SolarCity’e yatırdım. Kiramı ödemek için yeniden borç almam gerekiyordu.”diyecekti.

Elon Musk ve Paypal girişimi

İnsanoğlunun neslini koruma ve birkaç sebepten ötürü SpaceX‘i kurmuş ve devletlere yarışamaya başlamıştır.Halen şirket aktiftir. Tesla ve SolarCity ise temiz enerji açığını kapatmaya çalışmaktadır.Kar amacı gütmeyen ve dost YZ üretmek olan bir şirkettir.Hyperloop Boring Company ise 600 km hıza ulaşan tüneller ile trafik sorununu çözmeyi planlıyor. NeuraLink sayesinde YZ ile doğal zekayı birleştirmeyi hedefliyor.Sanırsam Matrix serisine doğru gidiyoruz 🙂

Elon Musk ve Tesla
Elon Musk Tesla Hakkında Basın Açıklaması Yaparken

Ama tüm bunlar bu kadar tozpembe değil. Kendi kurduğu Zip2’nin Ceosu olmak istedi yönetim kurulu üyeleri onaylamadı. Paypal en kötü 10 iş fikrinden biriydi.Kendi şirketin olan kovuldu. SpaceX’in roketleri bir kaç defa infilak etti başarısız oldu.Bir kaç defa iflasın eşiğine geldi.Ama yinede başardı.

Özet olarak:

Acaba aramızdan kaç işi günde 120 saate kadar çalışabilirim diyebilir?Kaç kişi 6 saatlik uykuya ve oldukça katı bir ajandaya sahip olabilir?Aramızdan kim tüm boş zamanlarını sadece öğrenmeye adayabilir.” Eee o zaman nerede benim gençliğim?” diyebilirsiniz ve haklısınız ama hedefiniz varsa ve cidden istiyorsanız,herkes size olan inancını yitirse dahi herşeyden vazgeçin ama kendinizden vazgeçmeyiniz 🙂 . Bize zaman ayırdığınız için teşekkürler.

Eğer yazımızı sevdiyseniz bir de şu yazımıza bakabilirsiniz Teknoloji alanındaki yazılarımızı takip edebilirsiniz.

 

İyi Günler.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Sizin Tepkiniz Nedir?

süper süper
2
süper
bilgilendirici bilgilendirici
0
bilgilendirici
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
beğendim beğendim
1
beğendim
Düşündürücü Düşündürücü
0
Düşündürücü
Anıl Mısırlıoğlu
Yazılım Mühendisi

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı