Shazam ! – İzleyici Yorumu


Shazam -İnceleme(Spoilersız)

Shazam 1939 Yılında çıkarılan karakter, çizgi romanlarda ilk dönemlerde 7 gençin bir araya gelmesiyle oluşuyordu.

Bunun detaylarına Shazam Ön İnceleme yazımızda da anlatmıştık.

Ancak ilerleyen zamanlarda ve serilerde bunu tek bir karakter olarak benimsettiler.

Adını ona gücünü veren büyücüden alan shazam ilk zamanlarda Captain Marvel olarak anılıyordu, bunun bir sebebide ona başkası shazam dediğinde çocuk formuna dönüyordu.

Bu yüzden Captain Marvel diye sesleniliyordu ancak bu New 52 ile tamamen değişti sadece kendisi Shazam dediğinde çocuk formuna veya yetişkin formuna geçer oldu.

Elbette Shazam’ında diğer süper kahramanlar gibi bir dramatik geçmişi var bunu ancak spoilerli anlatım kısmına saklayacağım

Filminden bahsetmemiz gerekirse Shazam güçlerini yine büyücüden alıyor, ve düşmanı da onun tam tersi 6 kötü duygudan gücünü alan yaratıklardan oluşuyor.

Dr.Savana’nın isteği ise Shazam’ın güçleridir, çaylak süperkahramanımız acaba onun karşısında ne yapabilecek.

Shazam İnceleme (Spoilerlı)

Billy Batson, henüz 3 yaşındayken Lunaparkta annesinin verdiği pusula ile kaybolur.

Onu alan Polisler koruyucu ailelere verir 15 yaşına kadar sürekli kaçan ve Polislerin sistemlerini gizlice ailesini bulmak için kullanan bir serseri haline gelir.

Ancak son sefer yakalandığında yeni verileceği ailede onun gibi geçmişte yetimler ve  6  yetim çocuğa da aile yaşamı sunmaktadır.

Oda arkadaşı tam bir süperkahraman fanatiği olan ayakları sakat bir çocuktur deynek yardımıyla aynı okula giden 2 arkadaş gibi olmaya çalışsalarda, Billy’nin kafasına buyrukluğu onların arkadaşlığı açısından zorluklar yaratacaktır.

Ta ki sakat olan arkadaşı Freddy okulda zorbalar tarafından dayak yiyene dek, umursamadan yoluna devam etmeyi seçsede zorbalardan birisinin Annen bile yok ! demesini duyana kadar.

Yerden kaptığı deynekle onlara vurup sağlam hasar versede karnına yumruğu yedikden sonra kaçmakda bulur çareyi nede olsa erkekliğin çoğu kaçmaktadır demezler boşuna.

Kaçtığı sırada metroya biner ve zorbalar yetişemez ancak metroda ki herkes bir an olsun yok olur ve camlar buzlanacak derecede hızlanır ve mağarada durur.

Billy’nin seçilmiş olduğunu söyleyen büyücü çıka gelir ve ona adını söylemesini söyler Billy başta ciddiye almasada kabul eder ve Shazam ! der.

Solomon’un bilgeliği,

Herkül’ün kuvveti,

Atlas’ın dayanıklılığı,

Zeus’un gücü,

Aşil’in cesareti ve

Mercury’nin hızı’na sahip olur.

Dr.Savana

Ancak işler bu kadar kolay değildir, bundan yıllar öncesinde Dr. Savana çocukken büyücü tarafından çağırılır ve kalbinin saf olduğunu kanıtlaması istenir.

Onu cezbeden 6 kötü duyguyla yüzleşmesi gerekirken o 6 kötü güce sahip olmak ister ve henüz çocukken Layık değilsin ! denilerek büyücü tarafından kovulur.

Çocuk aniden arabada uyansada babasına olanları anlattığı esnada araçları kaza yapar ve babasının sakat kalmasında Ivo’yu suçlar ve Ivo hayatını o büyücüyü araştırmakla geçirir.

Daha sonrasında Billy’den önce oraya gitmeyi başarır ve kötü güçlerin sahibi olur.

Billy arkadaşı Freddy ile Shazam’ın güçlerini keşfetmeye çalışırken işler kontrolünden çıkar ve Shazam çocuklaşmaya amacı süper kahramanlıktan çok şaklabanlığa döner.

Freddy onu uyardığı esnasında karşısına Dr.Savana çıkar ve onun güçlerini ister ve tabiki uzun soluklu bir dövüş olsada Shazam’ı yerden yere vurdu diyebiliriz.

Superman Göndermesi

Bu sırada okulda da zorlu anlar yaşayan Freddy Shazam’ın arkadaşı olduğunu söyler.

Yarın yemeğine geleceğini söyler arkadaşları yok artık Superman’da yemeğini getircek mi der ve güler geçerler ertesi gün Billy  şaklabanlıkla uğraşırken bunu unutur ve tüm okula Freddy adeta rezil olur.

Shazam Ivo’ya karşı yediği dayaktan sonra  kaçmayı başarır.

Billy olarak kaçar ve evine gider bu esnada evindeki kardeşleri Billy’nin Shazam olduğu çıkarımına varırlar.

Üvey kardeşleri yanına gider  ve bildiklerini söylerler.

Billy şaşırsada bu durum yararına olmuştur ki Annesinin araştırmasını kardeşlerinden birisi tamamlamıştır.

Ona annesinin adresini verir koşarak Annesinin adresine gitse de Annesi ona sarılmamıştır ve isteksiz davranmıştır.

Hemen olaydan sonra aldığı telefonda hem yakın arkadaşı ve aynı zamanda üvey kardeşi olan Freddy Dr. Savana tarafından kaçırılmış eve getirilmiş tüm kardeşleriyle birlikte esir tutulmaktadır.

Shazam olarak karşısına çıkar ve bu kez dövüşü mağaraya taşırlar bir şekilde kaçmayı başarsalarda öğrendikleri şey Ivo’nun canavarlardan gücünü aldığıdır.

6 Canavarda serbest kalırsa Ivo’nun bedeni kuvvetsiz kalacaktır.

Aile Saadeti

Annesinin reddinden sonra gerçek ailesinin aslında onu sevmeyen Annesi değil ona bakmak isteyen Üvey kardeşleri ve ebeveyinleri olduğunu anlar.

Bunun uğruna savaşmaya değerdir.

Ivo ile defalarca karşılaşırlar ancak son sefer Lunaparkda kaçamazlar ve kardeşleri ile gafil avlanırlar.

Ortaya çıkmaması halinde Lunaparkdaki masum insanları öldüreceğini söyleyen Ivo’nun karşısına Billy Shazam olarak çıkar, İlk başta Freddy karşı çıksada “Ailemi kurtaramazsam nasıl süperkahraman olurum ?” demesiyle Ivo’nun karşısına çıkar.

Canavarları tarafından kardeşleri esir alındıkdan sonra Shazam gücünü vermek üzere Asa’ya dokunur ve Bilge Büyücü’nün sözleri aklına gelir 7 tane taht var ve onlar oturulmayı bekliyor demiştir kalbini aç ve ismimi söyle demiştir.

Asa’yı Ivo’dan kavrayıp Ivo’ya vurur ve tüm kardeşlerine aynı anda adını söylemesini ister ilk başta Billy diye bağırsalarda olayı kavrarlar.

Shazam dedikleri anda her biri Shazam’ın kuvvetlerine bölünürler ve Shazam Family ortaya çıkar herbiri birer canavarı oyalarken, Billy Shazam olarak Ivo’nun içerisinde ki son canavarı dışarı çıkmasına ikna eder.

Bu sırada havadadırlar ve Ivo yere düşer canavar üzerine saldırır ve bu sırada Shazam şimşeği ile onu toza dönüştürür ve kendisine zaman kazandırır Ivo’yu yakalar ve gözündeki kötülüğün kaynağını söker.

Freddy okulda yemek yerken tüm kardeşleri yanına gelir bir tek Billy hariç, garipser çünkü yemek saatleri farklıdır.

Ancak arkadan Shazam gelir ve tüm herşeyini Freddy’den öğrendiğini söyler okulda popüleritesi artarken herkes şaşırır.

Bununlada kalmaz boynunun altından itibaren ellerinde yemek tepsisiyle Shazam’ın deyimiyle arkadaşımda geldi der ve Superman’de yemeklerine ortak olur, okul zorbalarıda dahil tüm okul Freddy’e şaşkın kalır.

Shazam After Credits

After Credits’lerden birisi hemen başında gösterilen Ivo’nun kapatıldığı hastanede duvarlara büyü harfleri çizmesini gösteriyor ve daha sonra çıkan bir küçük yaratık, ona büyünün farklı yolları olduğunu söylüyor ve yaratık kendisini övüyor.

2. Credits epey uzun sürse de son bir süper güç denemesi olan balıklarla konuşmayı deniyor Shazam ! daha sonra aralarında geçen komik sohbet gösterilmiş güzel bir AQUAMAN göndermesi diyebiliriz.

Eleştiriler ve Eleştirilerimiz

Eleştiriler

IMDb tarafından 10 üzerinden 7,9 alarak kalitesini konuşturmuş gözüküyor.

Beyazperde‘den ise Marvel’in gerçekçilikten yana filmler yaparken DC’nin bu filmle birlikte kendi hayali havasını bulduğunu dile getirmişler.

5 üzerinden 3.5 gibi bir puan uygun görülmüş.

Eleştirilerimiz

Öncelikle filmin Fantastik efektleride dahil herşey yerindeydi bizlere göre, ilk yazıda da belirttiğim üzere dram olmasaydı Billy Batson’u benimseyemeyebilirdik.

Ancak bunu ortadan kaldırmışlar ve gerçekten gösterilmeyen bir dram etkisi mevcuttu filmde bu bizim için büyük bir “+” oldu.

Mükemmel göndermeler vardı bi yerden sonra fazla gelcek diye düşünsemde yerliydi ve tüm göndermeler hoşuma gitti.(Batman, Superman ve Aquaman)

Ve hiç beklemediğim olay Shazam Family olayıydı gerçekten olduğu an havaya uçtum diyebilirim.

Fragmanda ki tüm olayların fazlası vardı ve bu gerçekten mükemmel hissettirdi.

Evet gelelim kısaca eksik noktalara sahip olduğu güçlerin hemen hemen hepsini öğrenmesine karşı yinede Ivo karşısında 1 kez süper hız veya 1 kez zeus’un şimşeğini kullandığını göremedik.

Oysa ki bunlarla şaklabanlık yapıyordu bolca büyüsünü, şimşeğini kullanmasını beklerdim.

Yani kendi güçlerini daha çok kullanmasını beklerdim, çocuksu kişiliği yetişkin vucudunda daha çok belirgindi sanırım bir eksikte buydu ancak çok göze battığını sanmıyorum aksine eğlence kattığını söyleyebilirim.

Genel olarak puanımıza gelirsek DC için çıkış bir yükseliş olmasını en içten diliyorum ki bunu başarabilecek kalitede bir yapıttı puanım 9,3’dü efektler ve oyunculuklardan bahsetmemize bile gerek yok gerçekten bu puanı hakediyorlar.

SHAZAM POSTERLERİ

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Sizin Tepkiniz Nedir?

süper süper
3
süper
bilgilendirici bilgilendirici
2
bilgilendirici
beğenmedim beğenmedim
0
beğenmedim
beğendim beğendim
0
beğendim
Düşündürücü Düşündürücü
0
Düşündürücü
Batu

Hayalperest bir kişiliğe sahibim, bu kişiliğimi yazdığım makalelerde kullanırken, aynı zamanda izlediğim dizi, filmlerde ve çokça okuduğum çizgi romanlarda buluyorum.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı